Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Stronę najlepiej oglądać w przeglądarce Mozilla Firefox, w rozdzielczości min. 1024/768.

Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa


Tradycje orkiestry dętej w gminie Stryszawa sięgają lat przedwojennych (1927r.). Założycielem i kapelmistrzem pierwszej orkiestry był Jan Targosz z Krzeszowa.

W latach powojennych od 1946r. Do 1955r. na terenie gminy istniała orkiestra dęta, której kapelmistrzem był Wlacław Walczakowski - z pochodzenia Czech.

Początki orkiestry

Później nastąpiła przerwa trwająca długo - bo 50 lat -aż do roku 2005... Po wielu latach starań udało się stworzyć a raczej przywrócić Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa. Oficjalnie orkiestra istnieje od 1 stycznia 2005r. i ma status gminnej orkiestry strażackiej. Siedzibą i miejscem prób jest remiza OSP Kuków.

Funkcję dyrygenta powierzono Krzysztofowi Górskiemu - który przez wiele lat był zawodowym członkiem orkiestry górniczej oraz muzykował w Big Bandach. Po latach pracy na Śląsku, na emeryturę powrócił do Kukowa, jednak zamiłowania do muzyki nie stracił.

Tamburmajorem orkiestry jest Beata Nosal z Krzeszowa, która w powiatowym etapie konkursu "Echo" została uznana za najlepszą perkusistkę Przeglądu, natomiast w wojewódzkim etapie "Echa Trąbity" Jury uznało ją za najlepszego tamburmajora przeglądu.

Obecnie orkiestrę tworzy 30 muzyków w wieku od 11 do 65 lat. Muzycy pochodzą z różnych miejscowości gminy Stryszawa. Na pierwszą próbę zgłosiło się 10 osób. Jednak w miarę kolejnych prób chętnych do grania i nauki przybywało - szczególnie młodzieży uczącej się w szkołach gimnazjalnych i średnich. Członkowie orkiestry spotykają się na próbę w grupie co niedzielę, natomiast również kilku uczy się indywidualnie.

Pierwszy koncert odbył się 3 maja 2005 r. w Krzeszowie podczas Dnia Strażaka. Drugi oficjalny koncert odbył się z okazji 60 - lecia OSP Kuków. Oprócz grania na imprezach typowo strażackich, orkiestra zawsze pojawiała się i pojawia na imprezach masowych: Święto Zabawki Ludowej, Dni Lachowic, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, Dożynkach, etc.

Po półtorarocznej działalności orkiestra zdobywa I miejsce w marszu i II miejsce w konkursie, w IV Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Suskiego. Od niedawna w orkiestrze wydzielono sekcję młodzieżową, która w 2007r. zdobyła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr i Form Muzycznych Powiatu Suskiego. Dzięki temu miejscu młodzież zakwalifikowała się do etapu małopolskiego, gdzie zajęła również I miejsce. Koncert Laureatów odbył się w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie.

Stryszawska orkiestra nie tylko uczestniczy we wszelakiego rodzaju konkursach o charakterze gminnym, powiatowym i wojewódzkim. To również gra w kościołach podczas Mszy Świętych, nabożeństw, wizytacji.

Oprócz grania Gminna Orkiestra Dęta spełnia jeszcze jedną funkcję społeczną - integruje ludzi z różnych miejscowości o różnym wieku, ale o tej samej pasji oraz organizuje pożytecznie czas wolny młodzieży wiejskiej.


Skomentuj...

Powrót do góry | Strona główna

media

Księga gości
Mapa Google
Kontakt
Download
Quiz

linki
Strona Parafii
OSP Krzeszów
LKS Żuraw Krzeszów
Parafia Lachowice
kukow.pl
e-beskidy.com
beskid-maly.22web.net
stryszawa.pl
kurierstryszawski.pl
ospkurow.com.pl
stryszawa.ug.pl
huciskopl.republika.pl

sonda
Czy paintball to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu?

Tak, grałem i chce zagrać!
Tak ale nie ma pola paintballowego w pobliżu.
Co to jest paintball?
To mało interesujace.
© Copyright by www.krzeszow.org - wszystkie prawa zastrzeżone.