Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Stronę najlepiej oglądać w przeglądarce Mozilla Firefox, w rozdzielczości min. 1024/768.

"Krzeszów"


Nazwa naszej miejscowości kształtowała się bardzo dynamicznie, co było spowodowane zmianami w polszczyźnie oraz zastępowaniem łacińskich słów polskimi odpowiednikami. W 1355 roku Krzeszów widniał pod nazwą "Cressow" (z łac.), w 1376 r. nazwa ta przechodzi w "Crzeschow", "Crzeszow", a w roku 1394 figuruje jako "Krzeszaw", by ostatecznie w 1498 roku osiągnąć ostatnie stadium "Krzeszów". Dlaczego jednak Krzeszów? Jedną z bardziej prawdopodobnych możliwości wyjaśnia nam "Dziejopis żywiecki".

Krzeszów został założony przez Mikołaja z Bieńkowic, któremu oświęcimski książę Jan I nadał ogromne obszary na tym terenie. Większość obszarów górskich na terenie Księstwa Oświęcimskiego było pokrytych gęstymi i niedostępnymi lasami. Zasiedlenie tak trudnego terenu wiazało się z koniecznością wyrębu (wykrzesania) lasu. Tak więc nazwa "Krzeszów" pochodzi od słowa "krzesać". Dokumentem potwierdzajacym tę teorię jest właśnie "Dziejopis Żywiecki" Andrzeja Komonieckiego. W dziele tym znajduje się "Summariusz kościołów". Komaniecki opisał tam wszystkie współczesne mu kościoły Żywiecczyzny. Fragment opisu kościoła krzeszowskiego informuje nas skąd według Komonieckiego wzieła się nazwa Krzeszowa:

"Świętej Katarzyny Męczeniczki kościół farny krzeszowski założony [roku] 1615 pod Górą Żurawnicą i ze wsią Krzeszowem (od Krzesanego nanonczas na tym miejscu nazwanego lasu) w dekanacie zatorskim będący, który starszy jest niż suski"

Opisane przez Komonieckiego krzesanie nie jest niczym innym jak wyrębem lasu. O tym, że wyrębu dokonała ludność polska, a nie wołoska, świadczy fakt nadania nazwy "Łazy" jednej z polan nieopodal Krzeszowa. Nazwą tą ludność polska określała polany powstające w wyniku wyrębu lasu, w przeciwieństwie do takich jak Żar, Palenica czy Carchel, które oznaczały polany powstałe w wyniku wypalania lasu. Metodę wypalania preferowali Wołosi, którzy dotarli także do Krzeszowa, a wieś uczynili nawet siedzibą Wojewody Wołoskiego.

Swoją teorię pochodzenia nazwy "Krzeszów" przedstawił także Kazimierz Spisak w artykule "O ŻYWIECKICH "SCUPOKACH" I WĘDROWNYCH WALASACH". Artykuł w całości znajduje się w dziale ciekawostki. O ile teoria ta jest prawdopodobna w stosunku do innych miejscowości przedstawionych w tym artykule, to w stosunku do Krzeszowa i Zembrzyc jest praktycznie nie możliwa, ponieważ miejscowości te powstały z inicjatywy książąt oświęcimskich dużo wcześniej niż pojawili się na naszych terenach Wołosi.


Skomentuj...

Powrót do góry | Strona główna

media

Księga gości
Mapa Google
Kontakt
Download
Quiz

linki
Strona Parafii
OSP Krzeszów
LKS Żuraw Krzeszów
Parafia Lachowice
kukow.pl
e-beskidy.com
beskid-maly.22web.net
stryszawa.pl
kurierstryszawski.pl
ospkurow.com.pl
stryszawa.ug.pl
huciskopl.republika.pl

sonda
Czy paintball to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu?

Tak, grałem i chce zagrać!
Tak ale nie ma pola paintballowego w pobliżu.
Co to jest paintball?
To mało interesujace.
© Copyright by www.krzeszow.org - wszystkie prawa zastrzeżone.