Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Stronę najlepiej oglądać w przeglądarce Mozilla Firefox, w rozdzielczości min. 1024/768.

Aktualności


Aktualności
Podziękowania
Współpraca
 

Witam ponownie - od dziś, czyli 25 stycznia istnieje możliwość komentowania artykułów w naszym serwisie. Zapraszam wszystkich do wypowiadania się na temat strony, wymieniania zdań i podpowiadania, co można dodać, co zmienić i co ulepszyć. Informuje jednocześnie, że nie odpowiadam za treść komentarzy, wulgarne komentarze i te, które będą kogoś obrażać będą usuwane. Ewentualne błędy prosze zgłaszać na forum.

Skomentuj...


Witam serdecznie, strona po dłuższej przerwie powraca na serwer. Przerwa ta była spowodowana przeniesieniem strony na nowy serwer (darmowy) przy czym domena www.krzeszow.org pozostaje nadal aktualna. Kolejnym powodem tak długiej przerwy było - czego nie da się ukryć moje lenistwo :) Ale mamy Nowy Rok, nowe postanowienia i ja postanawiam, że strona będzie w miarę możliwości na bieżąco aktualizowana. Zachęcam do wypowiadana się na FORUM, które zostało zmodernizowane i wyczyszczone. Mile widziane uwagi dotyczące strony i ew. błędów, które mogły się gdzieś ukryć po przenosinach na nowy serwer.


70-ta rocznica wysiedleń mieszkańców Kukowa i Krzeszowa

Kilka dni temu Pan Stanisław Kościelniak mieszkaniec Nowej Huty pochodzący z Kukowa przekazał mi tekst, który opracował z okazji 70 rocznicy wysiedleń. Pan Stanisław był jedną z wysiedlonych osób. Tekst zamieszczony poniżej jest w niezmienionej formie i dlatego data rozpoczęcia wysiedleń jest inna niż podają akta umorzenia śledztwa w sprawie deportacji Polaków z Ziemi Żywieckiej w 1940 roku. (jest to różnica 12 dni) Rozbieżność wynika z różnych źródeł informacji.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich 1.09.1939r. do Polski rozpoczeły się prześladowania i represje ludnosci ziemi żywieckiej. Niemcy w ramach akcji "Ostwall" postanowili wysiedlić mieszkańców tych terenów, a na ich miejsce sprowadzić osadników niemieckich (zw. Bauerami). Osadnik taki zajmował 5-6 gospodarstw rolnych wraz z zabudowaniami i dobytkiem, ziemię tych gospodarstw scalał, a opuszczone domy burzył. Wysiedlenia te rozpoczeły się 20.10.1940r. Mieszkańców wywożono na Mazury albo w lubelskie. Dla wygody Niemców niektórych rzemieślników przesiedlono, takich jak: kowali i stolarzy. Z pow. żywieckiego ogółem wysiedlono ok 1500 rodzin, często w brutalny i barbarzyński sposób dokonywano też wywózek do przymusowych robót w Niemczech. Policja niemiecka aresztowała ludność bez powodu. Polacy pozostali na miejscu musieli pilnować niemieckich gospodarzy, gdyż partyzanci z okolicznych lasów przychodzili noca po żywnośc i na tym tle często dochodziło między innymi do konfliktów. W samym Krzeszowie było ok. 30 osadników niemieckich, a w Kukowie 6.

Po kilku dniach walki między Armią Niemiecką a Armią Rosyjską w rejonie Śleszowice-Krzeszów, nocą niemieccy osadnicy ostatecznie opuscili Krzeszów i Kuków 20.01.1945r. zabierając ze soba dobytek, jak konie i wozy. 01.02.1945r. Krzeszów i Kuków ostatecznie był wolny!


Została utworzona nowa galeria, która prezentuje zdjęcia nadesłane przez Państwa. Jeżeli ktoś posiada zdjęcia związane z Krzeszowem i chciałby je zaprezentować na tej stronie bardzo proszę o przesłanie ich na adres: tiomil1988@gmail.com Zdjęcia prezentowane są w "Twojej galerii."


Został odnaleziony bardzo cenny dokument dotyczący historii Krzeszowa. Jest nim Kronika Gromady Krzeszów!!!

Pracownicy G.R.N.
w Krzeszowie..

Kronika jest dość obszerna, pisana ręcznie. Kilka charakterów pisma wskazuje na to, że najprawdopodobniej była ona pisana przez kilku sekretarzy G.R.N. w Krzeszowie. Bezcenne źródło informacji zostało odnalezione w domu Pana Juliana Tatary, sekretarza G.R.N. jak również jednego z autorów tego dzieła. Kronika zawiera mnóstwo ciekawych informacji i może stanowić uzupełnienie dotychczas zebranych materiałów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KRONIKI G.R.N. W KRZESZOWIE

Zdjęcia z wcześniejszych uroczystości odbywajacych sie w parafii Krzeszów można przeglądać w dziale Archiwum.

Przygotowania do opublikowania tej strony rozpoczołem kilka miesieęcy przed jej pojawieniem się w sieci. Jednak tak szybko by się to nie stało, gdyby nie pomoc wielu osób. Chciałbym wymienić tych najbardziej zasłużonych i przeprosić tych, o których zapomniałem. Moje podziękowania kieruje więc do:

 • Łukasz Elżbieciak - za opracowanie tekstów, oraz dostarczenie zdjeć.

 • Robert Małysiak - za dostarczenie zdjęć.

 • Władysław Polak - za dostarczenie materiałów poświeconych OSP Krzeszów.

 • Tadeusz Wajdzik - za dostarczenie materiałów.

 • Krystyna Polak - za udostępnienie zdjęć klubu "Żuraw Krzeszów".

 • Mateusz Szymski - za zdjęcia archiwalne, pomoc techniczną, dobre rady i wskazówki."

 • Aneta Jakubiak - za zbieranie informacji, teksty, korekteę.

 • Łukasz Wala - za dostarczenie materiałów.

 • Agata Fluder - za dostarczenie zdjeć.

 • Joanna i Michał Muniak - za dostarczenie materiałów.

 • Krystyna Ćwiękała - za dostarczenie zdjęć.

Jeżeli chcesz z nami współpracować i wspólnie tworzyć tę stronę napisz: tiomil1988@gmail.com

Powrót do góry | Strona główna

media

Księga gości
Mapa Google
Kontakt
Download
Quiz

linki
Strona Parafii
OSP Krzeszów
LKS Żuraw Krzeszów
Parafia Lachowice
kukow.pl
e-beskidy.com
beskid-maly.22web.net
stryszawa.pl
kurierstryszawski.pl
ospkurow.com.pl
stryszawa.ug.pl
huciskopl.republika.pl

sonda
Czy paintball to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu?

Tak, grałem i chce zagrać!
Tak ale nie ma pola paintballowego w pobliżu.
Co to jest paintball?
To mało interesujace.
© Copyright by www.krzeszow.org - wszystkie prawa zastrzeżone.